Gå till innehåll
Svenska Baseboll- Softboll- & Lacrosseförbundet
Svenska Baseboll- Softboll- & Lacrosseförbundet

Campus Norrköping blir KFUM Norrköping

Campus Norrköping försvinner, istället kommer en basebollsektion i KFUM Norrköping att bildas. Detta har beslutats på föreningens medlemsmöte, uppger Folkbladet i Norrköping.


Basebollspelarna i Campus Norrköping går in som en sektion av KFUM Norrköping. Det beslutades på klubbens medlemsmöte i går kväll. - Nu är det upp till KFUM, men det lät på dem som att det redan var klart, säger Campus grundare Henrik Jörgensen.   Fram till årsskiftet kommer nu Campus Norrköping Baseboll & Softboll Klubb att avvecklas. Den 12 november tas det formella beslutet av KFUM Norrköping om att basebollen tas med som en sektion. - Vi är så gott som övertygade om att vi kommer med, säger Henrik Jörgensen. Föreningen höll i går afton ett medlemsmöte, som fastslog att man ska ansöka om medlemskap i KFUM. - Den stora fördelen med att heta KFUM i stället för Campus är att vi slipper stämpeln att vi bara skulle vara till för studenter. Så är det inte, påpekar Henrik. Dessutom är det bra att ha en stark organisation bakom sig, när vi "krigar" med kommunen om att få en plan. I dagsläget håller basebollspelarna till på Himmelstalundsfältet. - Vi har i omgångar blivit lovade en egen plan. Senast var det bredvid Norf, vilket är väldigt intressant för oss, avslutar Jörgensen.   DAVID SANDBERG, Folkbladet skriven av - David Sandberg, FolkbladetLänk till annan webbplats.

  Skriv ut
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.Tillbaka

Publicerad: 2001-10-30

Senast uppdaterad: 2008-11-28

Sponsorer

POSTADRESS:

Svenska Baseboll och Softboll Förbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

KONTAKT:

Tel: +4686996535
E-post: info@sbslf.se