Gå till innehåll
Svenska Baseboll- Softboll- & Lacrosseförbundet
Svenska Baseboll- Softboll- & Lacrosseförbundet

IdrottOnline ersätter KlubbenOnline

2008-10-03 IdrottOnline ersätter KlubbenOnline Nu är det hög tid för alla föreningar att ta en skarp titt på IdrottOnline Klubb, idrottens nya webb- och administrationslösning för föreningen. IdrottOnline Klubb ersätter Klubben Online och är helt gratis för föreningarna. Dessutom finns det en annan viktig faktor - samtliga ansökningar om LOK-stöd kommer från och med 15 augusti 2009 endast att göras online via IdrottOnline Klubb. Så vill ni ha statligt bidrag för er ungdomsverksamhet måste ni aktivera er IdrottOnline-sida.

Länk: Läs mer om IdrottOnline Klubb
Exempelförening: Arnö IF
Exempelförening: Leksand BSK
Exempelförening: Skövde BSK

Om IdrottOnline Klubb (från Riksidrottsförbundet)

Nu är det hög tid att ta klivet över till IdrottOnline Klubb - idrottens nya lösning för föreningen. IdrottOnline Klubb baseras på webbpubliceringssystemet EPiServer och erbjuder föreningen administration, kommunikation och information både mellan föreningens medlemmar och mellan förening och förbund. IdrottOnline Klubb ersätter Klubben Online och alla de administrativa fördelarna i Klubben Online kommer att finnas kvar i IdrottOnline Klubb.

Givetvis finns det andra intressenter som också vill nå idrotten med erbjudanden om olika hemsides-lösningar nu när Klubben Online övergår till IdrottOnline och därför ger en bild som inte alltid stämmer. För oss inom RF är det därför viktigt att förtydliga att vi även fortsättningsvis erbjuder svensk idrott en komplett lösning där administrationsverktyg, kommunikationskanal och hemsides-lösning ingår. Nuvarande Klubben Online- lösning kommer att fasas ut 2008-12-31 och vi rekommenderar att ni redan nu registrerar er och startar er nya webbplats i IdrottOnline Klubb.

LOK-stödet endast online från och med 2009-08-15

Alla föreningar i hela Sverige som vill söka LOK-stöd (det vill säga statligt lokalt aktivitetsstöd för ungdomsverksamhet 7-20 år) kan idag välja att göra det online på webbsidan om man är ansluten till IdrottOnline. Från och med den 15 augusti 2009 har Riksidrottsstyrelsen beslutat att samtliga ansökningar endast skall hanteras på webben - via IdrottOnline. Det betyder att inga manuella ansökningar kommer att accepteras från ovanstående datum. Detta är ett oerhört viktigt skäl till att våra baseboll- och softbollföreningar bör aktivera sin IdrottOnline-sida och börja använda det systemet för bl.a. medlemshantering. I slutändan kommer ert statliga bidrag till ungdomsverksamheten att drabbas om ni inte tar detta steg!

Varför använda IdrottOnline Klubb?

Självklart kan ni - om ni vill använda två parallella system - fortsätta att använda er befintliga hemsida och endast använda LOK-stödsadministrationen i IdrottOnline Klubb - men det finns flera fördelar med att använda IdrottOnline Klubb som ert verktyg för webbadministration och nyheter:

Enklare administration och billigare utskick
Du lägger upp hela medlemslistan för föreningen. Du redigerar information, tar bort eller lägger till medlemmar. Du kan gruppera medlemmarna och göra smidiga utskick via e-post. (Funktionen kommer att finnas tillgänglig under hösten 2008). Du kan skicka inloggningsuppgifter till medlemmarna och skapa arbetrum som fungerar som egna hemsidor för lagen, sammanlagt kan du lägga upp 15 arbetsrum/lagsidor.
Snabbare informationsspridning
Du lägger enkelt in aktuella nyheter och bilder. Du bestämmer själv när varje artikel ska publiceras. Du skriver meddelanden om aktuella händelser. Direkt på din föreningssida presenteras de senaste resultaten och nyheterna från distrikt och nationellt förbund inom din idrott.
Ökad service till medlemmarna
Du hjälper medlemmarna att snabbt hitta föreningens olika aktiviteter. I aktivitetskalendern lägger du in föreningens arrangemang och kopplar dessa till dina definierade grupper. Din kalender innehåller automatiskt också de arrangemang som ditt distrikt och förbund har registrerat.
Webbfunktioner som ingår:

Startsida
Informationssida (välkomstsida)
Nyhetssidor
Koppling av nyhetssidor från SBSF och ert distriktsförbund (om ni vill)
Listsida (Nyhetslista)
RSS (beskrivning här)  
Aktivitetskalender
Anslagstavla
Bildarkiv (bildspelsmöjligheter och bildhanteringssystem med behörighetstyrning)
Dokumentarkiv
Resultat (förutsätter att det egna förbundet ingår i IdrottOnline)
Lagsidor, individsidor (möjlighet till lag eller individuella sidor inom webbsidan)
Föreningsinfo
Uppladdning av bild/länk till föreningens sponsorer på startsidan
Tipsa om artikeln
Skriv ut sidan
Egen logotype (klubbmärke)
Bilder i webbsidans huvud 
IdrottOnline sponsorer (samarbetspartners)
Annonsutrymme till höger utanför "ramen"
Lagringsutrymme på 30 MB bilder och dokument per hemsida och ytterligare 10 MB per arbetsrum. Vill ni ha 100 MB extra utrymme kostar det 400 kr per år.
 

För mer information - gå till IdrottOnline Klubb och läs mer om hur ni kan få en bra hemsida gratis med alla kopplingar till Svensk Idrott!

 

kontaktperson - SBSF Kansli
 


  Skriv ut

 

Publicerad: 2008-10-03

Senast uppdaterad: 2016-06-07

Sponsorer

POSTADRESS:

Svenska Baseboll Softboll och Lacrosseförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

KONTAKT:

Tel: +4686996535
E-post: info@sbslf.se