Gå till innehåll
Svenska Baseboll- Softboll- & Lacrosseförbundet
Svenska Baseboll- Softboll- & Lacrosseförbundet

Ansökan om LOK-stöd görs via IdrottOnline

Viktigt att föreningar aktiverar föreningens egen sida på IdrottOnline!

Kom ihåg att aktivera föreningens egen sida på IdrottOnline Klubb om ni vill söka LOK-stödet i augusti 2009. LOK-stöd för 1 januari-30 juni 2009 kommer alltså bara att kunna redovisas genom IdrottOnline, därför oerhört viktigt att ni aktiverar denna sida, annars utgår inget LOK-stöd. SBSF som förbund påverkas också av hur många LOK-stödstimmar ni föreningar redovisar, statsbidraget baseras till stor del på LOK-stödet.

IdrottOnline klubb underlättar administration och information i föreningen. Den sköts via internet genom ett enkelt verktyg. Det behövs inga särskilda webbkunskaper, vanlig datorvana räcker bra.

I IdrottOnline klubb får föreningen en egen hemsida för nyheter, medlemsregister, anslagstavla, aktivitetskalender, årsrapport och redovisning av det statliga LOK-stödet. RF ansvarar för IdrottOnline klubb som är kostnadsfri.

 

Läs mer här Länk till annan webbplats., på RF:s IdrottOnline Klubb, hur ni aktiverar en egen sida på IdrottOnline, om ni inte redan gjort detta.


Publicerad: 2009-06-30

Senast uppdaterad: 2009-08-11

Sponsorer

POSTADRESS:

Svenska Baseboll och Softboll Förbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

KONTAKT:

Tel: +4686996535
E-post: info@sbslf.se